close

07:52
Latvijas armijas Autotanku brigāde. Sheffield-Simplex Imanta

Lieliska Šefīlda-Simplex fotogrāfija no augšas Latvijas armijas dienestā (šasija pēc modernizācijas). Foto @MrIks,  https://www.antik-war.lv/viewtopic.php?f=145&t=1013683&start=250Viens no nestandarta bruņumašīnas Sheffield-Simplex pielietojumiem bija viena no transportlīdzekļiem, kam noņemti torņi, kā katafalki, Sanktpēterburgas sadursmju laikā bojāgājušo bērēs.

Pēc 1917. gada oktobra revolūcijas gandrīz visas bruņumašīnas, tostarp uz Sheffield-Simplex šasijas, kas palika Petrogradā, nonāca Sarkanajā gvardē. Patrulēšanai un objektu apsardzei Sanktpēterburgā tika izmantoti vairāki transportlīdzekļi, bet pāris Sheffield-Simplex tomēr nokļuva frontē un piedalījās Jaroslavļas sacelšanās vai sacelšanās apspiešanā, lūk, uz kuru pusi jāskatās.

Jaroslavļas sacelšanās bija viena no nežēlīgākajām boļševiku valdības operācijām. Augstumā boļševiku režīma pretinieku pusē cīnījās ne vairāk kā 2000 cīnītāju. Sociālo revolucionāru un viņu atbalstītāju galvenais triecienspēks bija divu lielgabalu Harfordu bruņotā divīzija un bruņuvilciens, kas bija pārgājis nemiernieku pusē. Sacelšanās sākās pilnīgi nesaskaņota ar citu Maskavas varas pretinieku darbībām. Sacelšanās apspiešana bija nesamērīgi barga, pilsēta tika apšaudīta no bruņuvilciena un bombardēta no lidmašīnām. Pret nemierniekiem tika izmestas vairākas bruņotās divīzijas, kuru vidū bija arī divi Šefīldas-Simpleksi. Varbūt šīs bija vienīgās bruņumašīnas uz Sheffield-Simplex šasijas, kas piedalījās karadarbībā, izņemot bruņumašīnu, kas kļuva par latviešu trofeju,...

Bruņumašīnas Sarkanās armijas štābā Vspolē - no labās uz kreiso: FIAT-Izhora, divi Sheffield-Simplexes, Austin un Garford. https://humus.livejournal.com/6822645.html#cutid2
Pret nemierniekiem tika mestas ārvalstu algotņu triecienvienības: divas latviešu strēlnieku rotas, Polijas Varšavas padomju revolucionārais pulks un ķīniešu-korejiešu rota. Lai apspiestu sacelšanos, tika izveidota atsevišķa Jaroslavļas fronte. Sacelšanās tika uzvarēta sliktas organizācijas, ieroču trūkuma dēļ un, pats galvenais, sarkano spēku radikālā skaitliskā pārākuma un artilērijas un lidaparātu izmantošanas dēļ, lai iznīcinātu pilsētu un tās iedzīvotājus.
Sheffield-Simplex pēc atjaunošanas ar nomainītu aizmugurējo asi un radiatora bruņām

Sheffield-Simplex pēc atjaunošanas ar nomainītu aizmugurējo asi un radiatora bruņām

Foto:  https://skaties.lv/auto/raidijums-zebra/zebra-legendara-brunumasina-imanta-dala-no-latvijas-simtgades-tagad-apskatama-ari-rigas-motormuzeja/
Sheffield-Simlex bruņumašīna krievu raksts
Valsts: Lielbritānija
Ražotājs: Sheffield Simplex Motor Works Ltd.
Izdošanas gads: 1915
Daudzums: 25
Kaujas svars: 4038 kg
Apkalpe: 3-4 cilvēki
Rezervācija: 5,5-8 mm
Apkalpe 4/5
Bruņojums: 2 × 7,62 mm ložmetējs Maxim 1910
Šasija: Sheffield Simplex LA7B 30ZS
Dzinējs: 30 ZS, 4741 cm³
Kur skatīties: Rīga, Latvija, Rīgas Motormuzejs
avots:  https://zen.yandex.ru/media/id/5d36b0ffd4f07a00af1a9d3d/russkie-oficierskie-broneviki-chast-25-sheffieldsimpleks-1915-chto-delat-esli-kupil-kaktus-5f8fe6f6c6c69f6f60c

 


 


* Putilov-Garford M1916 Kurzemnieks un Lāčplēsis
Putilov-Garford "Kurzemnieks"

Putilov-Garford "Kurzemnieks" 20-tie gadi


* 2.sērijas Austin Zemgalietis

Latvijas armijas bruņuautomobīlis 20.-30. gados Austin Mk.2 "Zemgalietis"Bruņotie automobiļi Bermontiādes laikā

1919. gada oktobrī un novembrī bruņotie automobiļi Lāčplēsis, Kurzemnieks un Imanta sekmīgi piedalījās cīņās pret bermontiešiem Jelgavas un Kalnciema šosejas rajonā, Smārdē un Tukuma rajonā un sabojāja 3 ienaidnieka bruņotos vilcienus. 8. oktobrī gāja bojā bruņu auto Lāčplēsis. 21. novembrī gūstā saņēma 2 vācu bruņotos automobiļus "Max" un "Moritz".

Daimler-Krupp BAK Kw 14 "Max"
Putilov-Garford "Lāčplēsis" Latvijas armijas bruņumašīna. 
Ižorskas Pierce-Arrow "Viesturs".* Mark V Composite "Ministru prezidents Ulmanis", "Ģenerālis Burt's" un "Ģenerālis Balodis" - 3 gab.

Pats tālākais ir Mk V, pirmie divi ir Medium Mark B* Medium Mark B "Latgalietis", "Vidzemnieks" - 2 gab.

Medium Mark B "Latgalietis" manevros
Auto-tanku pulka tanks Mark V "Ministru prezidents Ulmanis" paraugdemonstrējumu laikā. 1920.gadu sākums.
Foto: Latvijas Kara muzeja arhīvs.


* Fiat 3000 - 6 gab.

Latvijas armijas Fiat 3000 tanki neilgi pēc to iegādes divdesmito gadu beigās.* Vickers Carden-Loyd 4 ton (ar ložmetējiem) - 12 gab.

* Vickers Carden-Loyd 4 ton (ar 40 mm lielgabalu) - 6 gab.
Viens no ar 40mm lielgabalu bruņotajiem Vickers vieglajiem tankiem


1930. gadā Aizsargu organizācija iegādājās Carden-Loyd tanketi.

Carden-Loyd tanketes paraugdemonstrējumiViens no tiem vēl ir saglabājies, to var apskatīt Kubinkas tanku muzejā.
Bruņu automobiļi

1919. gadā Latvijas armija, kā trofejas ieguva astoņus bruņuautomobiļus: "Lāčplēsis", "Imanta", "Kurzemnieks", "Zemgalietis", "Staburags", "Viesturs" (bij.,"Titanic"), "Pērkons" (bij."Max") un "Tālivaldis" (bij."Moritz").

Daimler-Krupp BAK Kw 14 "Max" Latvijas armijas bruņojumā
1926. gada 22. septembrī Latvijas Republikas Auto Klubs pulkam dāvināja bruņoto automobili Sargs uz smagā automobiļa Fiat šasijas.Bruņumašīnas laika gaitā vairākkārt labotas un pārbūvētas. Divdesmito gadu sākumā "Kurzemniekam" veco dzinēju nomainīja pret amerikānu "Wisconsin". Trīsdesmitajos gados "Zemgalieša" bruņas pārlika uz Dānijas firmā iegādātas "Fordson" V8 šasijas, kā arī daļēji mainīta bruņu konstrukcija (skat. foto).Arsenāla darbnīcās "Sarga" veco "Fiat" šasiju aizstāja ar jaunu "Ford" V8 šasiju.
Arī "Imatai" 1940. gadā a/s "Vairogs" aprīkoja ar Ford-Vairogs 917-T kravas automibiļa šasiju,

* Ford-Vairogs V8 91 - 35 gab.

Ford-Vairogs V8 manevru laikā 30-tie gadi* Ford-Vairogs V8 91 (aprīkoti ar gāzes iekārtām) - 2 gab.

Ford-Vairogs V8 manevru laikā 30-tie gadi, transportējot tankus
* Krupp L2H134 "Boxer" - 32 gab.

Krupp L2H134 "Protze" vieglais artilērijas traktors 30-tie gadi.

Krupp L2H134 "Boxer" Latvijas armijas parādē 30-tie gadi.

* Henschel-33D1 - 19 gab.

Henschel-33D1 Latvijas armijas parādes laikā 30-tie gadi

Vieglie automobiļi

* Ford-Vairogs Junior - 18 gab.

Ford Vairogs Junior Latvijas armijaiMotocikli

* BMW R 500 (bez blakusvāģiem) - 3 gab.

* BMW R 600 (ar blakusvāģiem) 10 gab.
* BSA - 4 gab.

Formas tērps


Autotanku pulka ietērps no citu vienību formas tērpiem atšķīrās galvenokārt ar krāsu. Tāpat kā Aviācijas pulkā, arī Autotanku paulka formas tērps bija melns ar sarkanām zīmotnēm. Atšķiras iešuvju krāsa - Aviācijas pulkam tās bija zilas, bet Autotanku pulkā - sarkanas. Uz uzplečiem bija Autotanku pulka zīme - tanks un zobrats. Uz krūtīm nēsāja Autotanku pulka krūšu zīmi.


Auto-tanku brigādes karavīri nēsāja melnas formas ar sarkanām zīmotnēm ar sarkanām iešuvēm.


Latvijas armijas tehnikas fotogrāfijas.Latvijas armijas bruņumašīna Putilov-Garford "Lāčplēsis"Latvijas armijas Daimler-Marienfelde Marienwagen II 20. gados.
Mark V "Generālis Balodis" un Mark B "Latgalietis" Latvijas armijas parādē EsplanādēMark V "Generālis Balodis" manevros 20 - tie gadiMedium Mark B "Latgalietis"Ižoras Pierce-Arrow "Viesturs"Bruņuautomobīļi Ižoras Pierce-Arrow "Viesturs" un Ižoras FIAT 55 "Staburags"Ižoras FIAT 55 "Staburags"
Ižoras FIAT "Staburags"
Aizsargu tankete Carden Loyd Mark VIMark V "Ģenerālis Balodis"Krupp L2H134 "BoxerVickers Carden-Loyd 4 ton


Vickers Carden-Loyd 4 ton


 

Latvijas armijas Autotanku brigāde


Latvijas armijas Autotanku brigāde. Latvijas armijas bruņuautomobīlis 20.-30. gados Austin Mk.2 "Zemgalietis"


Autotanku brigādes krūšu zīmes


Auto-tanku diviziona krūšu nozīme. Nozīmes autors ir virsleitnants M. Paleja.Austin Mk.2 "Zemgalietis"


Категория: LV | Просмотров: 301 | Добавил: CIK | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
avatar


Сегодня в ТОПе